Ekonomi

Tesla tedarikçisi Panasonic pil kapasitesini dört katına çıkaracak

Panasonic Holdings Corp CEO’su Yuki Kusumi yaptığı açıklamada, elektrikli araçlara olan talebin artmasının beklendiğinin bir işareti olarak Mart 2031’e kadar yıllık pil üretim kapasitesini dört katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Tesla’ya pil tedarik eden Osaka merkezli şirketin silindirik pillere odaklanacağını belirten Kusumi, ABD’deki “Enflasyon Düşürme Yasası”nın sağladığı sübvansiyonlardan yararlanacağını ve Kuzey Amerika pazarına yöneleceğini söyledi.

Panasonic, üretimi hızlandırmak için Kasım ayında ABD’nin Kansas kentinde 4 milyar dolarlık yeni bir pil fabrikasının temellerini attı.

Panasonic ilk günden beri Tesla’yı tedarik ederken, rakipleri Güney Koreli LG Energy Solution Ltd. ve Çin’in Contemporary Amperex Technology Co. diğer şirketlere kıyasla daha yavaş ölçeklendi.

Kuzey Amerika elektrikli araç pazarının 2021’den 2030’a kadar yılda ortalama yüzde 35 büyüyeceğini söyleyen Kusumi, Panasonic’in hızla artan talebi karşılamak için büyük ölçekli yatırımlara hız vereceğini açıkladı.

Şirket daha önce Mart 2025’e kadar stratejik yatırımlara yaklaşık 600 milyar yen (4,4 milyar dolar) harcamayı planladığını açıklamıştı. Bunun büyük kısmının Kansas’taki tesisin genişletilmesi için kullanılacağını söyleyen Kusumi, henüz bir karar vermediklerini ifade etti. Panasonic’in bir sonraki fabrikasının kurulacağı yer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu