Haber

Koca: Gazzeli kanserli çocuklar Türkiye’ye getirilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki kanser hastası çocukların Türkiye’ye getirilerek Türkiye’de tedavi edileceğini söyledi. Bakan Koca, 2024 yılı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, Mısır Sağlık Bakanlığı ile uyum içinde olduklarını belirterek, dün İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüğünü söyledi. Koca, “Sağlık Bakanı ve bir hekim olarak şiddetin her türlüsünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin açıklanamaz olduğu konusunda hemfikiriz.”

“Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nin Gazze’de kanser tedavisi sağlayan tek hastane olduğunu ve artık hizmet veremeyeceğini belirttim. Bu durumun inkar edilemez. Masum çocukların tedavilerine devam etme sorumluluğumuzun olduğunu hatırlattım. diyen Koca, “Bu konuda da haklı olduğumuzu söyledi.” “dedi” diye devam etti. Koca, “Başta çocuklar olmak üzere hastaların ambulanslarla Mısır’a, oradan da hava ambulanslarıyla Türkiye’ye tedavi edilmeleri için hazır olduğumuzu belirttim.”

Koca, “Tedavisi tamamlanmamış kanserli çocuklardan başlayarak hastaların güvenli transferi konusunda beklentimizi ve sorumluluğumuzu dile getirdim. Bu konuda bizimle anlaştılar ve olumlu görüş bildirdiler. Kanserli çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız” dedi. mümkün olur olmaz.”

Bakan Koca, şu bilgileri paylaştı: “Ayrıca bugün yola çıkması beklenen gemiyle ilaç, tıbbi cihaz, 8 sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi malzeme olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım malzemesi teslimatı gerçekleştiriyoruz.”

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarında 10 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 4 bin 300’ü çocuk.

DW/EC, BÖ

haber-tufanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu