Haber

İsrail’de Yargı Reformuna Karşı Protestolar 35. Haftada da Sürdü

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağ koalisyon hükümetinin yargı reformlarına karşı protestolar 35’inci haftasında da devam etti.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine ve sağcı politikalarına karşı her Cumartesi akşamı kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 35’inci haftasında da başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde meydanlardaydı.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’nun (KAN) haberine göre on binlerce İsrailli Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’nde toplandı. Gösterilerin başlamasının ardından polis Tel Aviv’in bazı ana caddelerini trafiğe kapattı.

Hayfa ve Hadera kentlerinde ve İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog’un Kudüs’teki evinin önünde binlerce kişi yargı düzenlemelerini protesto etmek için toplandı.

Tartışmalı adli düzenleme

Netanyahu hükümeti, Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki kontrolünü ortadan kaldıracak yasa tasarısını, ülke genelindeki kitlesel protestolara ve kamuoyundaki yoğun tartışmalara rağmen 24 Temmuz’da Meclis’te muhalefetin boykot ettiği oturumda kabul etmişti.

Yargıtay, Eylül ayında Meclis’ten geçen yargı reformunda yer alan iki maddenin hükümetin görüşeceğini açıklamıştı.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomiyargıda üst düzey görevlerde bulunanlar ise hükümetin yargı düzenlemelerine karşı olduklarını açıkladılar.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesine karşı protesto hareketi yaklaşık 8 aydır gösterilerini sürdürüyor.

muthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu