Ekonomi

Giresunlu fındık üreticilerinin endişesi, serbest piyasada oluşacak fındık fiyatı.

Giresunlu fındık üreticilerinin merak ettiği serbest piyasada oluşacak fındık fiyatı

GİRESUN Üreticileri, dünyanın en kaliteli yağlı fındığının üretildiği Giresun’da açıklanan fındık fiyatlarını değerlendirdi.

Giresun kalite fındığın fiyatının 84 lira, Levant kalite fındığın fiyatının 82.5 lira olarak belirlendiği, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilere kilogram başına 2 lira 70 kuruş destek ödemesi yapacağı açıklandı. Giresunlu üreticiler ise serbest piyasanın açıklanan fiyatın altında oluşmasından endişe duyduklarını söyledi. Giresun’da kıyıya yakın kesimlerden fındık hasadına başlayan fındık üreticileri, açıklanan fiyatı çok iyi bulduklarını ancak beklentilerinin altında kaldığını belirterek, asıl endişelerinin serbestte oluşacak fiyat olduğunu kaydetti. pazar.

Devletin alacağı fiyat yeterli ama serbest piyasa kaygısı var.

Fındık hasadına başlayan üreticilerden Nihat Öztürk, “Açıklanan fındık fiyatı bugünkü serbest piyasa fiyatının üzerinde ancak üretici yeni mahsül ürün için 100 TL’nin altında bir fiyat beklemiyordu. Fındık ticari bir ürün olduğu için, önce bir maliyet hesabı yapılır ve üzerine sosyal yardım payı konur, “Bu koşullarda bu maliyet hesabını yaptığımızda açıklanan fiyatla aynı seviyede. Bu devletin açıkladığı resmi bir rakamdır. Devlet TMO aracılığıyla verim farkı ve destekleme ödemesiyle 100 TL’yi bulacak ama serbest piyasa bu fiyatın altında oluşacak. Üreticiler serbest piyasaya zorlanırsa asıl yaygara oradadır.” dedi.

Serbest piyasa açıklanan fiyatın altında kalacaktır.

Tirebolu’nun Yukarıboğalı köyündeki fındık üreticilerinden Hüseyin Öztürk, “Açıklanan fındık fiyatı ek ödemelerle fena değil ama bu devletin TMO aracılığıyla alacağı fiyat. Acil ihtiyaç durumunda, çocuğu okula gidecek olanlar da fındığını hızla serbest piyasada satmak isteyeceklerdir.”Serbest piyasa her zaman ilan edilen fiyatın altında olacaktır. Şu an için tek endişemiz, serbest piyasa koşullarının maliyetinin altında bir fiyattan çıkması” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu