Haber

Fransa’da emeklilik yaşını 64’e çıkaran kararnameler Resmi Gazete’de

FransaProtestoları ateşleyen tartışmalı yasa Emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran kararnamesendikaların 6 Haziran’da 14’üncüsünü düzenleme kararı aldığı kitlesel protestolardan iki gün önce yayımlandı.

Eylül ayında yürürlüğe girmesi beklenen yasanın Resmi Gazete’de yayımlanan ilk KHK’ları, emeklilik yaşının kademeli olarak uzatılmasına ilişkin tartışmalı iki konu oldu.

Toplam 31 maddeden oluşan kanuna göre, itfaiye, polis ve hava trafik kontrolörleri gibi kamuda görev yapanlar bazı durumlarda 64 yaşından önce emekli olabilmekte, erken çalışmaya başlayıp gerekli 43 yaşını tamamlayanlar ise 64 yaşından önce emekli olabilmektedir. yıl erken emekli olabilir.

Öte yandan ülke genelinde kitlesel protestolar ve ağır muhalefetAncak mecliste oylama yapılmadan kabul edilen yasanın geri çekilmesine yönelik yasa tasarısı da 8 Haziran’da TBMM’de görüşülecek.

emeklilik reformu

Fransa’da, hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylamasız geçirme kararı üzerine. 16 Mart’ta kitlesel gösterilerbaşlamıştı.

Polis protestoculara sert karşılık verdi ve ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşandı.

16 Mart’tan bu yana ülke genelindeki protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı.

Muhalefet ve hükümet, reformun anayasal olup olmadığını belirlemek için başvurdu. anayasa Konseyemeklilik yaşını 64’e çıkaran yasa tasarısını onayladı ve 6. maddeyi tamamen veya kısmen reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu