Haber

Darbe sonrası merak konusu oldu! Nijer Devlet Başkanı Bazum ortaya çıktı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ( ECOWASNijer’de arabuluculuk faaliyetlerine başlayan Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi Itno

Itno önce darbenin arkasındaki isimlerden Salifou Mody, ardından Bazum ve eski Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou ile görüştü.

Itno’nun Bazum ile görüşmesine ait fotoğraflar hem sosyal medyada hem de uluslararası basında geniş yer buldu. Böylece Bazum, darbeden bu yana ilk kez sahneye çıktı.

Özel konutunda tutuklu bulunan Bazum’un telefon görüşmesi yapmasına izin veriliyor.

Ev hapsindeki bakanlar sosyal medya ve uluslararası basın aracılığıyla da açıklama yapabilir.

COUPERS’A 1 HAFTA SÜRESİ

ECOWAS, dün düzenlediği olağanüstü zirvede Nijer’deki cuntaya Başkan Bazum’u serbest bırakarak görevine devam etmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Böyle bir müdahale için ECOWAS’ın askeri gücünün yetersiz kalacağı, bu nedenle Fransa ve ABD’den takviye kuvvet geleceği iddia ediliyor.

NİJER’DE DARBE

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou’nun “gizlisi” olarak bilinen ve Abdourahmane olarak da bilinen Tchiani, yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı olarak görev yapıyordu.

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

habersusurluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu