Haber

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova ile görüştü

– TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova ile görüştü

PRAG – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2. Parlamentolar Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Çek Cumhuriyeti’nde Çek Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova ile bir araya geldi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2. Parlamentolar Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da temaslarını sürdürüyor. Kurtulmuş, Çek Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova ile görüştü. Çek Temsilciler Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantıda Kurtulmuş, Adamova’ya Kırım Platformu 2. Parlamento Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

Kırım meselesinin Türkiye için en önemli meselelerden biri olduğunu belirten Kurtulmuş, Kırım’ın milli bir sorun olarak görüldüğünü vurguladı. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Türkiye’nin durumunun net olduğunu belirten Kurtulmuş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğini söyledi.

Ukrayna ve Rusya’nın komşuları olarak bu çatışmanın herkesin kabul edebileceği adil bir barış çerçevesinde bir an önce sonlandırılmasının bölge ve dünya barışı açısından hayati önem taşıdığını gördüklerini belirten Kurtulmuş, bunun yapılması gerektiğini vurguladı. Bu savaşın bir an önce bitmesini sağlamak ortak görevimiz olsun.

Savaşları durdurabilecek, barışı sağlayacak bir dünya sisteminin kalmadığını belirten Türkiye, “Dünya beşten büyüktür” ve “Dünya beş ülkenin insafına bırakılacak bir yer değil” diyor. Yıllardır uluslararası platformlarda konuşan Kurtulmuş, dünya halklarının eşit ve egemen varlığını kabul eden yeni bir dünya sisteminin kurulması için birlikte çalışmanın önemine dikkat çekti.

Kurtulmuş, Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olumlu yönde geliştiğini, bunun geliştirilmesi için parlamenter diplomasiden de yararlanılması gerektiğini ifade etti.

Çekya, Türkiye’nin tahıl koridoru ve gıda güvenliği konusundaki çabalarını takdir etti

Çek Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova, parlamentolar arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesini istediklerini belirtti. NATO’da güçlü bir iş birliğinin bulunduğunu ve bunun devam etmesi gerektiğini belirten Adamova, Türkiye’nin tahıl koridoru ve gıda güvenliği konusundaki rolünü takdir ettiklerini söyledi.

Toplantıya Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türkiye Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ve Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Tümran Bağış da katıldı. .

haberkahta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu