Ekonomi

Küresel piyasalarda sorunlu hafta

Wall Street endeksleri Cuma günü teknoloji devi şirket hisselerindeki yükselişin etkisiyle yükselirken, S&P 500 yüzde 1,56, Nasdaq 100 ise yüzde 2,25 seviyesinde kapandı.

Böylece endeksler Kasım ayındaki yükselişini sürdürürken, S&P 500 endeksinin 7 haftanın en yüksek seviyesine ulaşarak 100 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkması teknik analize göre yükselişin devam edeceği sinyali olarak görüldü.

Microsoft Corp.’un rekor kırması ve Nvidia Corp.’un yükselişini 8. seansa taşımasıyla Nasdaq 100 Mayıs ayından bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Haftanın yeni işlem gününde piyasalarda bu hafta açıklanacak ABD TÜFE verilerinin tedirginliği hissediliyor. İlk dönemlerde ABD vadeli endeksleri negatif seyrediyor. Asya’da görünüm olumsuz. Geçen haftanın tamamında yüzde 0,76 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi yatay seyrediyor.

Morgan Stanley ve Goldman Sachs, Fed’in varsayımları konusunda farklı görüşte

Morgan Stanley ekonomistleri enflasyonun yavaşlaması nedeniyle Fed’in önümüzdeki iki yıl içinde büyük faiz indirimleri yapacağını varsayarken, Goldman Sachs Group Inc. analistleri daha az kesinti ve gevşeme sürecinin daha geç başlamasını bekliyor.

Ellen Zentner liderliğindeki Morgan Stanley ekonomistleri, Pazar günü yayınlanan 2024 görünüm raporlarında, merkez bankasının önce Haziran 2024’te, ardından Eylül ayında ve dördüncü çeyrekteki her toplantıda faiz indirimine gideceğini öngördü.

Ekonomistler böylece Fed faiz oranının 2025 sonunda yüzde 2,375’e düşeceğini varsayıyordu. Bu arada Goldman Sachs, ilk 25 baz puanlık indirimin 2024’ün dördüncü çeyreğinde yapılacağını, ardından 2024 ortasına kadar her çeyrekte bir indirim yapılacağını öngördü. 2026.

Bu tahmin toplamda 175 baz puanlık bir indirime işaret ediyor ve faiz oranlarını yüzde 3,5-3,75’e düşürüyor.

haberosmaneli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu