Ekonomi

İç Hat Uçak Biletlerinde Tavan Fiyat Değişti

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı yeni kararla iç hat uçak biletlerinde tavan fiyat değişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yaptığı toplantının ardından uçak bileti tavan fiyatı yaklaşık yüzde 65 oranında artırılarak 1650 TL’den 2500 TL’ye çıkarıldı.

İç hat uçak bileti tavan fiyatı 2500 TL’dir.

BloombergHT’de yer alan habere göre uçak biletlerinin üst limit fiyatı güncellendi. Yapılan düzenleme ile fiyatlarda geçen yıla göre ciddi bir artış yaşandı.

İç hat uçak bileti fiyatlarının geçen yıldan bu yana yüzde 317 arttığı ortaya çıktı. 2022’de 599 TL olarak başlayan tavan fiyat Temmuz’da 1150 TL’ye, Ağustos’ta 1650 TL’ye çıkarıldı. Son zamla birlikte tavan fiyatlar 2500 TL’ye ulaştı.

234234234

İç hatlarda tavan ücretlendirme ilk kez 2013 yılında uygulanmaya başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla 2013 yılında tek parti tavan fiyatı 299 TL olarak belirlendi. 2500 TL’ye yükseldi.

Konuyla ilgili ilk açıklamalarda bulunan uzmanlar; Yükselen akaryakıt fiyatları, enflasyon ve döviz kurlarındaki yükselişin havayolu şirketlerinin maliyetlerini artırdığına dikkat çekti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, tavan fiyatların piyasa kurallarına göre belirlendiğini ve tüketici lehine bir seviyede tutulmaya çalışıldığını belirtti.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Uçak biletleri için yeni tavan fiyatlandırma sizce mantıklı mı? Niyetinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu