Haber

Erdoğan: 35 bin 418 vatandaş hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, depremde can kaybının 35 bin 418’e çıktığını duyurdu.

“Ülkemizde 3 metre güneye doğru kaymaya neden olan büyük depremde hayatını kaybeden 35 bin 418 vatandaşımın her birine Allah’tan rahmet ve başsağlığı diliyorum. 105 bin 505 vatandaşımıza acil şifalar diliyorum. Yaralandı” dedi Erdoğan.

“Mart başında 30 bin konutun inşaatına başlıyoruz”

Erdoğan, “Yıkılan 19 bini aşkın binadan 15 bininin müdahalesi tamamlandı. Deprem bölgesindeki yaklaşık 369 bin binada 1 milyon 850 bin konut ve iş yeri Çevre Bakanlığı ekiplerince incelendi, Şehirleşme ve İklim Değişikliği” dedi Erdoğan. Bin evin yıkıldığını, derhal yıkılmak üzere ağır hasar gördüğünün belirlendiğini söyledi.

Erdoğan, deprem bölgesindeki yeniden yapılanma çalışmalarına ilişkin de, “Mart ayı başı itibariyle 30 bin konutun yapımına hemen başlıyoruz. Amacımız 1 yılda kaliteli ve güvenli binaların inşaatını tamamlayarak sorunu çözmek. deprem bölgesinin tamamında konut ihtiyacı var.”

Yakınlarını kaybedenlere nakit yardımı

Depremde yakınlarını kaybedenlere nakdi yardımda bulunulacağını açıklayan Erdoğan, “Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına 100 bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Acil ihtiyaçları için temin edeceğiz. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre vatandaşlarımıza ek destekler.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç şüpheniz olmasın ki milletimiz, devletimiz, bakanlıkları ve kurumlarıyla deprem bölgesine bir an önce ulaşmak için tüm imkanlarıyla mücadele etmiştir.”

Kabine toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nda (AFAD) gerçekleştirildi.

DW/BO, İngiltere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu